تاریخ : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
0

اهمیت هفته ملی سلامت مردان

  • کد خبر : 178209
  • 25 فوریه 2021 - 14:14
اهمیت هفته ملی سلامت مردان
هفته جهانی سلامت مردان در سال ۲۰۰۲، طی همایشی سراسری که با حضور ۶ نماینده از سازمان‌های فعال در حوزه سلامت مردان در وین اتریش برگزار شده بود، نام‌گذاری شد که هدف از آن افزایش آگاهی درباره مسائل بهداشت عمومی و تشویق نهادهای بین‌المللی و داخلی به ارائه خدمات بهداشتی، درمان و آموزشی با کیفیت بیش‌تر به مردان در سراسر جهان است.

هفته اول اسفند ماه در کشور ما با نام هفته سلامت مردان نامگذاری شده است. این اقدام وزارت بهداشت با هدف تاکید بر جنبه های مختلف سلامت مردان کشورمان و حساس سازی مردان جامعه ایرانی برای توجه بیشتر به جنبه های مختلف پیشگیری از مخاطرات سلامت بوده است.

تغذیه یکی از مهمترین جنبه های اثرگذار بر سلامت مردان را تشکیل می دهد که متاسفانه به علل مختلف مورد غفلت قرار گرفته است. کوتاه بودن حضور مردان در منزل و محدودیت دسترسی آنان به غذاهای خانگی و میوه و سبزی، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده در محیط های کار که نیاز به برخی مواد مغذی و مقوی را افزایش می دهد، دسترسی کمتر مردان به آموزش های تغذیه ای که از طریق رسانه های مختلف ارائه می شود،  توجه کمتر مردان به سلامت خود، فقدان زمان خواب کافی و کم خوابی به علت داشتن مشاغل شیفتی که آنها را در معرض استرس های روحی قرار می دهد و … از مهمترین علل به خطر افتادن سلامت مردان و بی توجهی به تغذیه مناسب این گروه می باشد. این در حالی است که نوع تغذیه مردان علاوه بر این که در سلامتشان اثرگذار است، در بازده کاری آنان نیز بسیار موثر بوده است.

طبق گزارش مطالعه ملی بار بیماری ها، در کشور ما امید به زندگی در بدو تولد در مردان حداکثر ۱۶/۷۰ سال برآورد شده است. این آمار در خانم ها حداکثر ۲۴/۷۳ سال می باشد. بار بیماری ها و آسیب در کشور در جنس مذکر برای همه سنین در سال های اخیر نشان می دهد تعداد سال های از دست رفته به علت مرگ زودرس و همچنین سال های سپری شده توام با ناتوانی به ترتیب عوامل زیر بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است: حوادث ترافیکی، بلایا و حوادث غیرمترقبه، بیماری های ایسکمیک قلب (آنژین صدری و سکته قلبی)، سقوط از ارتفاع یا در سطح، حوادث ناشی از تاثیر نیروهای مکانیکی بیجان و جاندار و …

همچنین آخرین مطالعات ملی موجود حاکی از آن است که بار مراجعات مردان به مراکز مختلف ارائه دهنده خدمات بدون در نظر گرفتن مراجعه به داروخانه و مراجعه برای مراقبت های جاری در مردان در همه سنین ۴ بار و در خانم ها ۷ بار در سال می باشد. برای هر دو جنس کمترین میزان مراجعه متعلق به سنین ۵ تا ۱۴ سالگی (۳ بار) و سپس ۱۵ تا ۴۹ سالگی (۵ بار) می باشد و بیشترین بار مراجعه بزرگسالان در سنین ۶۵ سال و بالاتر (۱۱ بار) برای هر دو جنس محاسبه شده است. (علی غلامی و همکاران، ۱۳۹۲)

آمار بالا و شیوع روز افزون ابتلا مردان به بیماری های غیر واگیری همچون چاقی، سرطان و فشار خون بالا و کاهش سن ابتلاء به این بیماری ها در کشور و از طرف دیگر ارتباط تنگاتنگ این بیماری ها با عادات غذایی و فرهنگ تغذیه ای جامعه، بررسی و برنامه ریزی کلان کشوری را برای اصلاح الگوی مصرف در جامعه می طلبد. اضافه وزن و چاقی از عوامل مهم تعیین کننده سلامت هستند و به تغییرات منفی متابولیک مانند فشار خون بالا، سطح نامطلوب کلسترول خون و افزایش مقاومت در برابر انسولین منجر می شود. این دو عامل، خطر بیماری های عروق قلب، سکته مغزی، دیابت و بسیاری از انواع سرطان را افزایش می دهند.

میزان اضافه وزن در گروه سنی ۶۹-۴۰ ساله کشور در مردان شهری ۴۰ درصد، در مردان روستایی ۲۲ درصد، زنان شهری ۳۹ درصد و زنان روستایی ۳۱ درصد می باشد. همچنین میزان چاقی در گروه سنی ۶۹-۴۰ سال در مردان شهری ۱۱ درصد و در مردان روستایی ۶ درصد، زنان شهری در همین گروه سنی ۲۸ درصد و در روستا ۱۵ درصد می باشد. افزایش فشار خون و کلسترول، ارتباط نزدیکی با مصرف بیش از حد غذاهای چرب، شیرین و پر نمک دارند. سهم چربی در تامین انرژی در مقایسه دو گزارش بررسی تغییرات الگوی مصرف غذایی خانوار در مناطق شهری و روستایی کشور طی سالهای ۷۴-۱۳۶۹ و ۸۱۱۳۷۹ از ۲۲ به ۲۵% افزایش دارد. وزن سبد غذایی نیز حدود ۳% افزایش نشان می دهد. افزایش مصرف چربی و سهم آن در تامین انرژی به ویژه در مناطق شهری ضرورت توجه به سیاست های غذایی همسو با سلامت تغذیه ای جامعه را نشان می دهد.

 

بیماری های مردانه

سلامت نعمتی است که در وجود هر کس به ودیعه گذاشته شود او را به حفظ این نعمت موظف میکند،و در صورت بیماری تلاش مضاعفی را برای بازگشت آن میطلبد. بسیاری از بیماری ها در دو جنس مرد و زن به یک اندازه شیوع ندارد و به اصطلاح مردانه و یا زنانه هستند. به بهانه‌ی هفته ی جهانی سلامت مردان توجه ای می‌کنیم به تعدادی از موارد آسیب زا وقابل تامل در سلامتی مردان وسعی در بیان نکاتی داریم که با رعایت کردن آن ها مردانی سالم و پرنشاط خواهیم داشت. مردان به دلیل ویژگی های جنسیتی، رفتاری و شغلی بیش از زنان در معرض انواع بیماری های قرار می‌گیرند. بیماری هایی که سلامت مردان را تهدید میکند و یا بیشتراز زنان به آن ها مبتلا میشوند،بیماری های مزمن مانند بعضی از سرطان ها به مراتب در مردان بیش از زنان دیده میشود، بر اساس آمارهای اعلام شده «سرطان مثانه» و«سرطان پروستات» و «سرطان ریه» و«روده بزرگ» در بین مردان بسیار شایع است. و همچنین بیماری های کلیوی در مردان سه برابر زنان شیوع دارد.

اما بسیاری از راهکار های کوچک وآسان وجود دارد که می تواند در حفظ و یا به دست آوردن سلامتی در مردان موثر باشد که در اینجا به آن اشاره ی کوتاهی می‌کنیم.

 

برنامه غذایی سالم

اگر جز گروهی از مردان هستید که سیگار مصرف می‌کنید بدانید که خود لحظه به لحظه سلامتیتان را آتش می‌زنید، سرطان ریه یکی دیگر از دلایل مرگ و میر در میان مردان است و سیگار کشیدن احتمال ابتلا به آن را بالا می‌برد. با کاهش و حذف سیگار بسیاری از مشکلات ریه وقلبی که در بین مردان شایع تراست، کم میشود. توصیه میشود برای حفاظت از قلب و ریه حتی در معرض دود سیگار دیگران هم قرار نگیرید. در معرض دود سیگار قرار گرفتن یکی ازآسیب هایی است که مردان را تهدید میکند،همیشه دوستان وهمکارانی وجود دارند که مصرف کننده ی سیگار هستند و معاشرت با این گروه سلامت مردانی که خود مصرف کننده نیستند را تهدید می‌کند.دومین نکته ی سلامتی برنامه غذایی سالم است. یک برنامه ی غذایی سالم، زندگی سالمی را به دنبال خواهد داشت. رژیمی باید انتخاب شود که سرشار از میوه وسبزی جات و هم چنین غنی از فیبر باشد. رژیم سرشار از فیبر بسیاری از مشکلات گوارشی شایع مردان را مانند «یبوست» از بین میبرد.همچنین به واسطه ی شیوع فشار خون بالا در مردان توجه ویژه به مصرف نمک بسیار مهم است. باید عادت های مضر غذایی اصلاح گردد مانند حذف نمکدان از سفره ها و یا رعایت رژیمی با حداقل مصرف نمک. مصرف الکل هم برای کسانی که دچار فشار خون بالا هستند خطر بالایی را ایجاد میکند.

 

برنامه مستمر ورزش

خطر بعدی ای که سلامت تعداد زیادی از مردان جامعه‌ی ما را تهدید می‌کند چاقی است. رژیم غذایی نا مناسب و هم چنین نداشتن تحرک کافی یکی از دلایل ایجاد آن است .چاقی زمینه ساز بسیاری از بیماری های دیگر مثل دیابت خواهد شد. گنجاندن یک برنامه مستمر ورزش میتواند جلوی بسیاری از بیماری ها از جمله چاقی را بگیرد. متاسفانه نداشتن برنامه ی ورزشی منظم در بین همه ی گروه های جامعه دیده میشود ودر این مورد فرهنگ سازی میتواند کمک شایانی کند. بسیاری از اختلالات جسمی دلایل مشترکی دارند که با از بین بردن این دلایل هم می‌توان اختلالی را درمان کرد وهم باعث پیشگیری از اختلال دیگری شد.

« مطالعه ی ۱۶ ساله ای بر روی ۴۳ هزار مرد ۴۰ تا ۷۵ ساله صورت گرفته و در مجله «سیر کیولیشن» منتشر شده است.در این مطالعه تاثیر چند رفتار بهداشتی سالم روی سلامتی افراد ، بررسی شد. به طور جزیی تر این رفتارها شامل: انجام حرکات ورزشی حداقل به مدت ۳۰ دقیقه در روز، عدم مصرف نوشیدنی ها الکلی، مصرف میوه ها و سبزیجات،غلات، آجیل و خشکبار، حبوبات، مرغ و ماهی، کاهش مصرف چربی های اشباع شده و مصرف مولتی ویتامین‌ها حداقل به مدت ۵ سال است.از میان تمام مردان شرکت کننده ، دو هزارو۱۸۳ نفر در طول مدت مطالعه، دچار حمله قلبی یا یک بیماری قلبی – عروقی کشنده شده بودند. نتایج این بررسی ها نشان داد: مردانی که این چند مورد را رعایت می کردند ۸۷ درصد کمتر از سایرین به بیماری های قلبی مبتلا شده بودند.این محققان همچنین دریافتند که اگر تمام مردان شرکت کننده در این تحقیق رفتارهای توصیه شده را به طرز درستی انجام دهند، می توانند تا ۶۲ درصد از بروز بیماری های عروقی جلوگیری کنند. به علاوه این تحقیقات نشان داد که در مردانی که داروهای فشار خون و کلسترول بالا را مصرف می کنند، در صورت رعایت این عوامل، ابتلا به مشکلات عروقی به میزان ۵۷ درصد کاهش پیدا می کند.» (دنیای سلامت)

 

حوادث راهنمایی ورانندگی

خطر دیگری که مردان را بیشتر تهدید میکند حوادث راهنمایی ورانندگی است. رعایت قانون و مقرارات مانند بستن کمربند ایمنی ویاحفظ سرعت مجاز ویا استفاده از کلاه ایمنی در موتور سیکلت میتواند، جلوی بسیاری از خطرات جانی را در این بین بگیرد.مسئله ی دیگری هم که اشاره به آن خالی از لطف نیست توجه به سلامت روانی افراد است هر فردی بسیار سریع تر و بهتر متوجه ی حالات روحی و روانی آسیب زای خود میشود و اگر با دیدن هر گونه اختلالی به سمت درمان وحل این مشکل برود، زندگی سالم تر و با کیفیت تری را تجربه خواهد کرد. به مردان توصیه می‌شود سلامت روان خود را دریابند.

هر فردی موظف است که از سلامتی خود به بهترین نحو مراقبت کند متاسفانه این مراقبت ها در مردان کمتر دیده می‌شود به طور مثال همه از معایب نور مستقیم خورشید خبر دارند ولی کمتر مردی را می‌توان یافت که قبل از اینکه در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار بگیرد کرم ضد آفتاب بزند. بسیاری از این سهل انگاری ها در بین مردان به واسطه ی فرهنگی است که در آن رشد کرده اند.و حتی بسیاری از این مراقبت های فردی برای مردان جنبه شوخی دارد، غافل از اینکه تاثیرات آنها امکان دارد که مسیر زندگی را عوض کند.عادتی که جامعه ی ما وبالطبع مردان ما به آن نیاز دارند بررسی سلامتی وآزمایش های دوره ای است، بسیاری از بیماری ها اگر سریع تر تشخیص داده شوند احتمال موفقیت در درمان آنها بیشتر است. به دنبال مردان سالم، جامعه ای سالم تر خواهیم داشت جامعه ای که در آن زندگی، فرصت بی نظیری است که هدیه شده است.

 

انتهای پیام //

نویسنده : بهزاد احمدیان درخش / عضو هئیت مدیره نظام پرستاری مراغه – پرستار بیمارستان امیرالمومنین(ع) مراغه

 

اروميه – اشنويه – بوکان – پلدشت – پيرانشهر – تکاب – چالدران – چايپاره – خوي – سر دشت – سلماس – شاهين دژ – شوط – ماکو – مهاباد – مياندوآب – نقده – بانه – بيجار – دهگلان – ديواندره – سروآباد – سقز – سنندج – قروه – کامياران – مريوان – سردشت – استان آذربایجان غربی – استان کردستان – استان ایلام – استان کرمانشاه – اسلام آباد غرب – پاوه – ثلاث باباجانی – جوانرود – دالاهو – روانسر – سر پل ذهاب – سنقر – شهرستان صحنه – قصر شیرین – کرمانشاه – کنگاور – گیلانغرب – هرسین – شهرستان آبدانان – ایلام – شهرستان ایوان – شهرستان بدره – شهرستان چرداول – شهرستان دره شهر – شهرستان دهلران – شهرستان سیروان – شهرستان ملکشاهی – شهرستان مهران – استان تهران – شهر خلیفان – شهر سیلوانه – شهر سیمینه – استان آذربایجان شرقی – استان اصفهان – استان قم – استان یزد – استان همدان – استان هرمزگان – استان مرکزی – استان مازندران – استان لرستان – استان گیلان – استان گلستان –  استان کرمان – استان قم – استان قزوین – استان فارس – استان سمنان – استان زنجان – استان بوشهر – استان تهران – استان البرز – استان خراسان جنوبی – استان خراسان رضوی – استان خراسان شمالی – استان اردبیل – استان ایلام – شهرستان اسلامشهر – شهرستان پاکدشت – شهرستان پیشوا – شهرستان تهران – شهرستان دماوند – شهرستان رباط کریم – شهرستان ری – شهرستان شمیرانات – شهرستان شهریار – شهرستان فیروز کوه – شهرستان قدس – شهرستان قرچک – شهرستان ملارد – شهرستان ورامین – شهر شویشه – استان کهگیلویه و بویراحمد – مشهد – کرج – شیراز – تبریز – اهواز – رشت – زاهدان – ساری – دزفول – اراک – گرگان – بابل – آمل – بروجرد – آبادان – بجنورد – دلبران – شهرستان میانه – شهرستان سراب – مرند – بستان آباد – بناب – جلفا – شهرستان میانه – ورزقان – هشترود – ملکان – مراغه – عجب شیر – شبستر – آذرشهر – اسکو – محمد یار – چهاربرج – کاشان – نیشابور
لینک کوتاه : https://nasirnews.ir/?p=178209

اخبار مشابه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.